2019-02-19 

WODA- LÓD

22 lutego podczas Szkolenia Ratownictwo na lodzie oraz wodach roztopowych zostanie wykorzystany system woda-lód. Jest to mobilne całoroczne urządzenie ratownicze przeznaczone do działań ewakuacyjnych w warunkach wodno-lodowych, w których głównym czynnikiem utrudniającym dotarcie do poszkodowanego jest załamywanie i dryfowanie lodu lub długa droga wodna pomiędzy stałym brzegiem, a lodem.

Szkolenie zostanie podzielone na dwie części, tj. cześć teoretyczna, w której zostaną przekazane informacje dotyczące użytkowania systemu, innych sprzętów wykorzystywanych w ratownictwie lodowym oraz zabezpieczenia i samoasekuracji ratownika.

W części praktycznej nad Zalewem w Kielcach system będzie testowany przez osoby zainteresowane biorące udział w szkoleniu. Jest to innowacja na terenie naszego województwa, gdyż żadna ze służb nie posiada w swoich zasobach takiego rozwiązania.

Główne zalety systemu: - Akcja ewakuacyjna w warunkach wodno-lodowych. - Ruch w stronę lodu „bezpiecznego” możliwy dzięki funkcji niszczenia lodu o słabej nośności. - Redukcja wyporności pływaków zwiększająca ich zanurzenie umożliwia pracę śruby napędowej podczas niszczenia i topienia lodu. - Pokonywanie wody o nurcie do 8 km/h, nienośnej struktury lodowej oraz lodu twardego na dystansie kilku kilometrów. - Silnik dwusuwowy dający : ok. 20% wyższy uciąg początkowy niż silnik czterosuwowy o podobnej mocy wyrażonej w KM oraz transport w dowolnej pozycji. - Niszczenie lodu zagrażającego ratownikowi. - Wyjazd z wody na lód nośny. - Łatwość dotarcia ratownika ze sprzętem ratowniczym do akwenu przy użyciu niespecjalistycznego środka transportu. - Błyskawiczny montaż, gwarantujący prawie natychmiastowe podjęcie akcji ratowniczej. Gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa: - Silnik dwusuwowy z zabezpieczoną śrubą przystosowany do dwukierunkowej pracy w wodzie z lodem. - Asymetryczne osadzenie jednostki napędowej zapewnia ratownikowi otwarty ciąg komunikacyjny. - Asymetryczne przesunięcie środka ciężkości ułatwia skuteczne niszczenie lodu. - Wentyle odbarczeniowe wyrównują różnice ciśnień podczas zmiany temperatury otoczenia. - Zbiorniki kompensacyjne dziobu gwarantują właściwe przegłębienie dziobów podczas podejmowania osoby ewakuowanej. - Zbiorniki kompensacyjne rufy gwarantujące właściwy kąt natarcia na lód nośny.Wróć

KONTAKT

Hala Sportowa w Bilczy
ul. Szkolna 1, 26-026 Bilcza
tel.:600 277 735 (Beata)
e-mai: biuro@swietokrzyskiewopr.eu
Czynne we wtorki: 10:00 – 18:00
oraz czwartki: 10:00-15:00

NASZA SIEDZIBA

ul. Zagórska 182A
25-362 Kielce
KRS: 0000491071
NIP: 6572912857
REGON: 260743254